ارز دیجیتال

تاثیر فومو FOMO و فاد FUD بر بازار ارزهای دیجیتال

Rate this post

سندروم فومو یا ترس از دست دادن موضوعی است که در این مقاله  به آن خواهیم پرداخت. فومو و فاد اصطلاحاتی هستند که در بازار رمزارزها زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیشنهاد می کنیم که در این خواندنی تا پایان با  مجله  تکنولوژی و علم و دانش  نیوان تک همراه باشید.

سندروم فومو چیست؟

کلمه فومو (fomo) مخففف عبارت (fear of missing out) به معنی ترس از دست دادن است. توجه به این مفاهیم می‌تواند به کنترل هیجانات تریدرها هنگام معامله کمک کند. مفاهیم فومو و فام سرچشمه گرفته از روانشناسی مالی بازار است. کلمه فاد (FUD) مخفف سه کلمه ترس (Fear)، عدم اطمینان (Uncertainty) و ابهام (Doubt) است.

تکنولوژی و اینترنت با هدف بهبود روابط انسانی، بی‌طرفی و دسترسی آزاد همه جهانیان به جریان گردش اطلاعات شکل گرفتند و چنان در زندگی مردم جا باز کرده اند که تبدیل به یک نیاز اولیه شده و در بسیاری از بررسی ها استفاده از اینترنت و تکنولوژی های این چنینی به عنوان نیاز های کف هرم مازلو در نظر گرفته می‌شوند. این موارد علی رغم تاثیرات مثبت زیادی که داشته اند، باعث بوجود آمدن برخی مشکلات هم شده اند و سندروم فومو یا اضطراب و ترس از دست دادن یکی از آنهاست.

 

دلهره و نگرانی شدید که نسبت به بی خبر ماندن یا جا ماندن از اتفاقات دنیای مجازی و آنلاین در فرد بوجود می‌آید را سندروم فومو می‌گویند. به عنوان مثال زمانیکه فرد در جایی است و نمی‌تواند آنلاین باشد، احساس نارضایتی و بدی شبیه به استرس و نگرانی از نبودن چیزی مهم و حتی ترس در شخص پدیدار می‌شود. جالب است بدانید که این سندروم باعث می‌شود که افراد احساس نیاز برای چک‌ کردن دائمی‌ گوشی خود داشته باشند و در صورت چک نکردن دچار استرس و دلهره می‌شوند.

همچنین بخوانید:  ترید در بازار گاوی و خرسی ارزهای دیجیتال چه تفاوتی دارد؟

 

بدون شک می‌توان گفت چنین حالتی برای همه ما حداقل یکبار اتفاق افتاده و در صورتی که نتوان این حس را کنترل کرد تبدیل به یک حس همیشگی می‌شود و فرد به طور کامل به این سندروم مبتلا می‌گردد؛ فومو باعث بوجود یک نیاز غیر ضروری در افراد شده به طوری که آنها را مجبور می‌کند مدام در شبکه های اجتماعی مختلف حضور داشته و از اخبار و گزارش ها مطلع شوند. این حالت حتی در شرایطی که تعداد پیام های خوانده شده زیاد و یا تماس های پاسخ داده نشده از سمت دوستان و آشنایان زیاد باشد هم در اشخاص مبتلا به فومو به وجود می‌آید.

معنی فومو در بازار ارزهای دیجیتال

تا این قسمت از مقاله با به طور کلی با مفهوم فومو، تاثیر و علائم آن در زندگی آشنا شدیم، اما فومو در بازار ارز دیجیتال معنای متفاوتی دارد و به این معناست که فرد به احساس ترس از دست دادن سود را در حالی که دیگران در حال سود کردن هستند، دچار میشود. به زبان ساده تر میتوان گفت زمانی که اطرافیان ما و افرادی که با آنها آشنا هستیم در حال سودگیری از بازار کریپتوکارنسی هستند. فردی که وارد این بازار نیست و یا رمزارز سودآوری را در کیف پول خود ندارد، میترسد از بقیه عقب بماند و سود نکند.

فاد FUD چیست؟

اصطلاح فاد که از سه کلمه ترس، عدم اطمینان و ابهام گرفته شده نسبت به فومو حالت کلی تری داشته و تاثیر آن روی کل بازار بوده و فقط به یک شخص و حالات روحی و روانی او مربوط نمی‌شود. فاد می‌تواند باعث ریزش قیمت کلیه رمرارزهای دیجیتالی صرفا بر اساس اخبار ناگوار منتشر شده در شبکه های اجتماعی شود و این در حالی است که خیلی از اوقات این اخبار بد و ناگوار واقعی نبوده و صرفا یک سیگنال منفی و فیک هستند؛ اما همه ما می‌دانیم که حتی چنین مواردی هم می‌تواند روی قیمت ارزهای دیجیتال مختلف به خصوص شت کوین‌ها اثر داشته باشد.

همچنین بخوانید:  سود و زیان تحقق‌یافته (Realized) و تحقق‌نیافته (Unrealized) چیست؟

 

نشانه های FOMO و FUD

این دو اختلال که روی روند بازار کریپتو و قیمت ارزهای دیجیتال و همچنین فعالین این حوزه اثر دارد بر پایه ترس بوده و در هر مورد دارای نشانه های مشترکی است که آشنایی با آنها به شما کمک خواهد کرد، تصمیم های بهتری بگیرید، این نشانه ها عبارت اند از:

  • دائما در حال چک کردن شبکه‌های اجتماعی و قیمت رمزارزها هستید.
  • ترس عقب ماندن از سود کردن را دارید.
  • میترسید همه سرمایه خود را از دست بدهید.

دلایل به وجود آمدن FUD در ارز دیجیتال

برخلاف فومو دلایل به وجود آمدن فاد می‌تواند چندین عامل مختلف قابل پیش بینی باشد که یک سری از افراد باعث بوجود آمدن آن می‌شوند، این موارد عبارت اند از:

  • قانون گذاری دولت‌ها و یا شایعه قانون گذاری
  • کاهش شدید قیمت ارزهای دیجیتال
  •  صحبت‌ های منفی افراد معروف و فعال در حوزه کریپتوکارنسی

نمونه ای از FUD و منفی بافی های افراد فعال در بازار رمزارزها

همانطور که گفته شد صحبت افراد مشهور و منفی گویی های آنها روی قیمت ارزهای دیجیتال به صورت موقت اثر گذار بوده و باعث می‌شود افراد مختلف در سراسر دنیا ترس از دست دادن سرمایه خود را داشته و سرمایه دیجیتال‌شان را با قیمت پایین بفروشند. اگر این افراد با تکنولوژی ها روز دنیا از جمله بلاک چین هم آشنایی داشته باشند، صحبت های آنها تاثیر دو چندانی خواهد داشت. برای مثال فردی به نام وارن بافت (Warren Buffett) که مدیر عامل یکی از شرکت های بزرگ دنیا بوده و مخالف بیت کوین و رمزارزهای دیجیتالی می‌باشد این فرد با انتقادهای شدیدی خود در گذشته FUD بسیار زیادی را ایجاد کرده است.

 

جیمی‌ دیمن (Jamie Dimon) مدیرعامل موسسه مالی JP Morgan Chase هم در سال ۲۰۱۷ بیت کوین را نوعی کلاهبرداری دانست که برای قاچاق مواد مخدر و مردم کشور کره شمالی مناسب است و همین نظر او باعث کاهش قیمت بیت کوین تا ۶ درصد گردید؛ اما همین فرد در سال ۲۰۲۱ نظر خود را تغییر داده و در طی توییتی اعلام کرد:

از اینکه بیت کوین را کلاهبرداری خوانده ام پشیمانم! بلاک چین واقعی است و می‌توانید به جای ارزهای سنتی از ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

فرد دیگری که اظهار نظرات زیادی در زمینه ارزهای دیجیتال دارد، ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا و بنیانگذار و مدیرعامل SpaceX بوده که با توییت های خود توانسته شت کوین و ارز دیجیتال دوج کوین را تا رتبه ۶ بازار بالا بیاورد. این فرد به تازگی با توییت های خود مدعی شده که بیت کوین و استخراج آن به محیط زیست آسیب جدی میرساند و همچنین اعلام کرده است که فروش خودروهای تسلا با بیت کوین را نمی‌پذیرد؛ این خبر باعث فاد شدید در بین مردم و در نتیجه، ریزش قیمت بیت کوین شد.

همچنین بخوانید:  نقد و بررسی صرافی والکس

چگونه با فومو و فاد مقابله کنیم؟

در صورتی که به فومو مبتلا هستید و یا فاد روی تصمیم گیری های شما در خرید و فروش ارزهای دیجیتال اثر دارد، باید به دنبال راه حل هایی برای حل مشکل و غرق نشدن بیشتر در ترس های خود باشید. توانایی شناخت و کنترل احساسات می‌تواند به معامله گران کمک کند که تصمیمات منطقی تری در تریدهای خود بگیرند و نتایج بهتری را مشاهده کنند. این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که در بازارهای مالی همیشه یک اصل وجود دارد و آن کنترل صحیح احساسات خود در زمان تصمیم گیری است؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود روی این مهارت خود برای مقابله بهتر با فومو و فاد کار کنید.

 

سوالات متداول

فومو در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

فومو (FOMO)، ترس از دست دادن سود در بازار است؛ در حالی که سایرین درحال سود کردن در همان بازار هستند.

فاد در بازار ازهای دیجیتال چیست؟

فاد (FUD)،‌ احساس ابهام، عدم قطعیت و ترسی است که از طریق رسانه درباره تمام یا قسمتی از یک بازار پیش می‌آید که باعث کاهش قیمت مقطعی در آن بازار می‌شود.

 

منبع : arztoday.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا