کامپیوتر و سخت افزار

کند شدن کامپیوتر را چگونه برطرف کنیم؟+ انواع راه حل ها

Rate this post

در زیر مراحلی وجود دارد که کاربران می‌توانند از آنها برای سرعت بخشیدن به کامپیوتر یا تعیین علت کند کار کردن کامپیوتر استفاده کنند. لازم به ذکر است که این توضیحات فقط در مورد کامپیوتری است که کند کار می‌کند و نه کامپیوتری که کند شروع به کار می‌کند یا اتصال به اینترنت آن کند است. برای تشخیص و رفع مشکل کند کار کردن کامپیوتر به موارد پایین توجه ویژه داشته باشید.

پیشنهاد می کنیم که در این خواندنی تا پایان با  مجله  تکنولوژی و علم و دانش  نیوان تک همراه باشید.

راه اندازی مجدد

اگر کامپیوتر شما مدت زیادی است که به طور دائم مشغول به کار بوده است، قبل از انجام مراحل زیر حتماً آن را دوباره راه‌اندازی کنید. راه‌اندازی مجدد کامپیوتر می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به کند کار کردن را برطرف کند و اولین قدم است.

برنامه‌های پس‌زمینه

یکی از رایج‌ترین دلایل کند کار کردن کامپیوتر، برنامه‌هایی است که در پس‌زمینه ویندوز اجرا می‌شوند و یا برنامه‌های که هر بار با بوت شدن کامپیوتر به طور خودکار شروع می‌شوند، آنها را حذف یا غیرفعال کنید. منظور از برنامه‌های پس‌زمینه برنامه‌هایی هستند که به دور از چشم کاربر اجرا شده‌اند.

نکته مهم:

برای دیدن اینکه چه برنامه‌هایی در پس‌زمینه اجرا می‌شوند و چه مقدار حافظه (RAM) و CPU استفاده می‌کنند، پنجره مدیریت وظایف (Task Manager) را باز کنید. اگر از ویندوز 7 یا بالاتر استفاده می‌کنید، برای درک بهتر نحوه استفاده از منابع کامپیوتر خود، بر روی دکمه نظارت بر منابع (Resource Monitor) کلیک کنید.

اگر یک برنامه اسکن آنتی ویروس در کامپیوتر یا برنامه محافظت از نرم‌افزارهای جاسوسی یا برنامه امنیتی دیگری دارید، مطمئن شوید که کامپیوتر شما را در پس زمینه اسکن نمی‌کند. اگر این برنامه‌ها در حال انجام اسکن کامپیوتر هستند، عملکرد کلی کامپیوتر شما را کاهش می‌دهند. در این صورت، اجازه دهید اسکن کامل شود و بعد باید عملکرد کامپیوتر بهبود یابد.

همچنین بخوانید:  بایوس چیست و چگونه کار می کند

پرونده‌های موقت را حذف کنید

همانطور که کامپیوتر برنامه‌ها را اجرا می‌کند، پرونده‌های موقت بر روی هارد دیسک ذخیره می‌شوند. حذف این پرونده‌ها از پوشه temp به بهبود عملکرد کامپیوتر کمک می‌کند.

اگر سیستم عامل کامپیوتر شما ویندوز است به موارد زیر توجه کنید:

ابتدا پیشنهاد می‌کنیم از ابزار Windows Disk Cleanup برای پاک کردن پرونده‌های موقت و سایر پرونده‌هایی که دیگر برای اجرا نرم‌افزارها ضروری نیست استفاده کنید.

متأسفانه،Disk Cleanup  ممکن است همه پرونده‌های موجود در فهرست temp را حذف نکند. بنابراین، همچنین پیشنهاد می‌کنیم پرونده‌های موقت را به صورت دستی حذف کنید.

مراحل پاک کردن فایل‌های موقت:

  1. منوی Start را باز کنید یا کلید Windows را فشار دهید، سپس %Temp% را در قسمت جستجو تایپ کنید.

توجه داشته باشید:

در ویندوز XP و قبل از آن، روی گزینه Run در فهرست شروع کلیک کرده و %Temp% را در قسمت Run  وارد کنید.

  • کلیدEnter  را فشار دهید و یک پوشه Temp باید باز شود.
  • شما می‌توانید تمام پرونده‌های موجود در این پوشه را حذف کرده و در صورت استفاده از هر پرونده، امکان حذف آنها وجود ندارد.

فضای آزاد هارد دیسک

مطمئن شوید که حداقل 200 – 500 مگابایت فضای آزاد هارد دیسک وجود دارد. این فضای موجود به کامپیوتر این امکان را می‌دهد تا فضای کافی برای پرونده‌های موقتی فراهم شود.

هارد دیسک پراکنده، معیوب یا بد

هارد دیسک را از نظر خطاها بررسی کنید

در کامپیوترهایی با سیستم عامل ویندوز می‌توانید برنامه‌هایی مانندScan Disk  یا فرمان تحت داسchkdsk  یا مواردی مشابه را برای تأیید اینکه از نظر فیزیکی مشکلی در هارد کامپیوتر وجود ندارد، اجرا کنید.

در کامپیوتری با سیستم عاملmacOS ، به برنامه Disk Utility دسترسی پیدا کرده و از گزینه First Aid  برای بررسی خطاهای درایو هارد دیسک استفاده کنید. برای باز کردن این ابزار:

  1. روی نماد Launchpad در بارانداز (dock) کلیک کنید.
  2. پوشه Other را باز کنید.
  3. برای باز کردن برنامه روی Disk Utility کلیک کنید.

اطمینان حاصل کنید که هارد دیسک تکه تکه (Fragment) نشده باشد

برنامه Defrag را اجرا کنید تا اطمینان حاصل کنید که داده‌ها به بهترین نحوه مرتب شده‌اند.

تست هارد دیسک

با مشاهده SMART درایو، از ابزارهای نرم‌افزاری دیگر برای آزمایش هرگونه خطا در هارد دیسک استفاده کنید.

ویروس‌ها را اسکن کنید

اگر کامپیوتر شما به یک یا چند ویروس آلوده باشد، ممکن است کندتر کار کند. اگر بر روی کامپیوتر برنامه ضد ویروسی نصب نشده است، ابزار آنلاین رایگان Housecall Trend Micro را برای اسکن و حذف ویروس‌ها در کامپیوتر خود اجرا کنید. همچنین توصیه می‌کنیم برای محافظت فعال در برابر ویروس‌ها، یک برنامه ضد ویروس نصب کنید.

همچنین بخوانید:  تفاوت بایوس و UEFI چیست پ چه کاربردی دارد

اسکن کامپیوتر برای یافتن بدافزار

امروزه، نرم‌افزارهای جاسوسی و سایر نرم‌افزارهای مخرب، دلیل اصلی بسیاری از مشکلات کامپیوتری از جمله کند کار کردن کامپیوتر است. حتی اگر یک اسکنر آنتی ویروس روی کامپیوتر نصب شده باشد، باز هم اسکن بدافزار را توصیه می‌کنیم. برای اسکن کامپیوتر خود جهت یافتن بدافزار، از نسخه رایگان Malwarebytes  استفاده کنید.

ناسازگاری سخت‌افزار

بررسی کنید که مدیریت دستگاه (Device Manager) هیچ ناسازگاری نداشته باشد. در صورت وجود، این مشکلات را برطرف کنید زیرا می‌تواند مشکل شما را ایجاد کرده باشد.

سیستم عامل را به روز کنید

برای به‌روزرسانی کامپیوتری که دارای سیستم عامل ویندوز (Microsoft Windows) است، Windows Update را اجرا کنید.

برای به روزرسانی کامپیوتری با سیستم عاملmacOS ،Software Update  را اجرا کنید. برای ارتقا سیستم عامل، از App Store استفاده کنید.

افزونه‌های (Plug-in) مرورگر را غیرفعال کنید

اگر هنگام استفاده از مرورگر وب، کامپیوتر شما به کندی کار می‌کند، می‌توانید افزونه‌ها (plug-in و Add-on) و یا ملحقات (extension) مرورگر را غیر فعال کنید.

درایورهای خود را به روز کنید

حتماً جدیدترین درایورهای سخت افزار کامپیوتر خود را به خصوص جدیدترین درایورهای کارت گرافیک را در اختیار داشته باشید. وجود درایورهای قدیمی از نظر عملکرد، باعث ایجاد مجموعه‌ای از مشکلات می‌شود.

مجدداً کامپیوتر را راه‌اندازی کنید

پس از انجام هر یک از تغییرات بالا، دستگاه خود را دوباره راه‌اندازی کنید.

پاک‌کننده رجیستری را اجرا کنید

توجه داشته باشید:

اگر کامپیوتر Mac دارید، از این بخش صرف نظر کنید، زیرا در سیستم عامل macOS رجیستری وجود ندارد.

نکته بسیار مهم:

معمولاً پاک کننده‌های رجیستری توصیه نمی‌شود. با این حال، اگر همه مراحل بالا را دنبال کردید و کامپیوتر شما هنوز کند است، سعی کنید یک پاک‌کننده رجیستری را در کامپیوتر اجرا کنید.

روش‌های سخت‌افزاری برای رفع مشکل کندی کامپیوتر

ارتقا حافظه جانبی

اگر بیش از دو سال است که کامپیوتر خود را دارید، ممکن است به حافظه بیشتری نیاز داشته باشید امروزه، پیشنهاد می‌شود کامپیوترها برای سیستم 32 بیتی حداقل 2 گیگابایت حافظه (RAM) و برای یک سیستم 64 بیتی 4 گیگابایت حافظه داشته باشند. با داشتن حافظه کافی برای اجرای برنامه‌ها در حافظه، کامپیوتر شما نیازی به جابجایی اطلاعات ذخیره شده در حافظه با پرونده swap ندارد. اگر چراغ هارددیسک به طور مداوم فعال باشد، این نشانگر آن است که کامپیوتر مرتبا اطلاعات را بین حافظه و هارد دیسک شما جابجا می‎کند. (منظور از swap این است که حافظه کامپیوتر پر می‌شود و پردازنده برای اجرای برنامه‌ها به فضای موجود در هارددیسک رو می‌آورد)

ارتقا هارد دیسک

یکی از بزرگ‌ترین گلوگاه‌های کامپیوتر، درایو دیسک سخت است. ارتقا از هارد دیسک استاندارد به Solid State Drive (SSD)  عملکرد کامپیوتر را به شدت بهبود می‌بخشد.

همچنین بخوانید:  ریکاوری یا برگرداندن فایل های حذف شده در کامپیوتر

کامپیوتر یا پردازنده بیش از حد گرم می‌شود

اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر و پردازنده بیش از حد گرم نمی‌شوند. گرمای بیش از حد می‌تواند باعث کاهش عملکرد کامپیوتر شود زیرا اکثر سیستم عامل‌ها به طور خودکار سرعت پردازنده را کاهش می‌دهند تا در جبران مسائل مربوط به گرما کمک کنند.

گرد و غبار، خاک و مو همچنین می‌توانند جریان هوای مناسب داخل کامپیوتر شما را دچار مشکل کنند، که باعث گرم شدن بیش از حد کامپیوتر می‌شود. اطمینان حاصل کنید که کیس کامپیوتر شما تمیز است و برای درست کار کردن فن‌ها مشکلی به وجود نمی‌آورد.

سرعت پردازنده را افزایش یا آن را ارتقا دهید

افزایش سرعت پردازنده (CPU) می‌تواند عملکرد کامپیوتر شما را بهبود بخشد. برای افزایش سرعت پردازنده دو گزینه وجود دارد: اورکلاک یا ارتقا.

اورکلاک پردازنده به معنای افزایش سرعت آن فراتر از آنچه برای کار کردن در حالت پایدار طراحی شده است. در حالی که اورکلاک می‌تواند سرعت پردازنده را افزایش دهد، اما این افزایش اغلب خیلی چشمگیر نیست و در نتیجه ممکن است حداکثر 10 یا 20 درصد سرعت را افزایش دهد. علاوه بر این، پردازنده خود باید بتواند اورکلاک شود. برای تعیین امکان اورکلاک پردازنده، باید مشخصات پردازنده موجود در کامپیوتر خود پیدا کنید تا متوجه بشوید که آیا پردازنده اصلا قابلیت اورکلاک دارد یا نه. یک پردازنده اورکلاک شده گرمای بیشتری تولید می‌کند، بنابراین به یک گرماگیر و فن قوی‌تر نیاز دارد تا گرمای اضافی را از پردازنده خارج کند.

گزینه امن‌تر از اورکلاک، تعویض پردازنده در کامپیوتر شما است. برای تعیین نوع پردازنده جدیدتر که قرار است از آن استفاده کنید باید مشخصات مادربرد خود را داشته باشید. سپس می‌توانید پردازنده جدید را به جای پردازنده موجود نصب کنید.

سیستم عامل را دوباره نصب کنید

اگر هیچ یک از راه حل‌های بالا مشکلات شما را برطرف نکرد، گزینه دیگر نصب مجدد سیستم عامل است، یا می‌توانید همه نرم‌افزارها را پاک کنید و از ابتدا شروع کنید.

پاک کردن همه نرم‌افزارها در کامپیوتر و نصب مجدد سیستم عامل می‌تواند با خلاص شدن از شر نرم‌افزارهای قدیمی یا درایورها، عملکرد را افزایش دهد. نصب نسخه جدیدی از macOS یاWindows ، برنامه‌های نرم‌افزاری و جدیدترین درایورها به شما کمک می‌کند تا هیچ مشکلی در ارتباط با نرم‌افزار وجود نداشته باشد که باعث کند شدن کامپیوتر شما شود.

مشکلات سخت‌افزاری

سرانجام، اگر کامپیوتر شما پس از انجام توصیه‌های بالا هنوز کند است، احتمالاً مسئله جدی‌تری در رابطه با سخت‌افزار وجود دارد (به عنوان مثال، وجود یک قطعه خراب). نمونه‌هایی از خرابی سخت‌افزار می‌تواند شامل دیسک سخت، CPU ، RAM ، مادربرد یا سایر قطعات باشد. با استفاده از ابزار Ultimate Boot CD (UBCD)  می‌توانید تست‌های تشخیص سخت افزار را انجام دهید.

کامپیوتر قدیمی شده است

اگر کامپیوتر شما بیش از پنج سال عمر کند، عملکرد کندتری نسبت به کامپیوتر جدید دارد. هرچه برنامه‌های نرم‌افزاری پیشرفته‌تری منتشر می‌شوند، برای اجرای کارآمدتر در کامپیوتر‌های جدید بهینه‌سازی می‌شوند. کامپیوتر‌های قدیمی نیز قادر به اجرای این برنامه‌های جدید نیستند، که باعث می‌شود عملکرد آنها کندتر شود. علاوه بر این، نرم‌افزار جدید به طور کلی خواستار سخت‌افزارهای به روز است، که این یکی دیگر از مشکلات سخت‌افزار قدیمی است. در پایان ما به شما توصیه می‌کنیم که یک کامپیوتر جدید بخرید یا کامپیوتر فعلی خود را به روز کنید.

منبع : Tech-Com.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا