ارز دیجیتال

استیکینگ آدا چیست؟ (Staking Ada)

Rate this post

استیکینگ آدا موضوع این مقاله از مجله ما است. کاردانو یک بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام (PoS) است، به این معنا که حتی اگر وقت و منابع لازم برای اجرای یک استخر استیکینگ را ندارید، باز هم می‌توانید کاردانو (ADA) خود را به اپراتور استخر دیگری تفویض اختیار نموده تا آن را از طرف شما استیک کند. این مقاله در وهله اول به هولدرهای ADA که مایلند کوین خود را به یک استخر استیکینگ وکالت بدهند: اما نمی‌دانند که از کجا باید شروع کنند توصیه می‌شود.

پیشنهاد می کنیم که در این خواندنی تا پایان با  مجله  تکنولوژی و علم و دانش  نیوان تک همراه باشید.

چه زمانی می‌توانیم رمزارز ADA خود را در یک استخر استیکینگ نگهداریم؟

هاردفورک ارز دیجیتال کاردانو دوره جدیدی را برای این شبکه آغاز کرد؛ دوره‌ای که بلاک‌ های جدید از طریق اسلات ایجاد می‌شوند. اسلات‌ها هر ۲۰ ثانیه در دوره‌های ۵ روزه رخ می‌دهند.، اولین مورد این بلاک‌ها، «epoch zero» در شبکه اصلی Shelley خواهد بود. از نظر فنی، قابلیت تفویض اختیار به محض پایان هارد فورک Byron به Shelley در تاریخ ۲۹ ژوئیه ۲۰۲۰ امکان‌پذیر گردید. با این حال در عمل، کاربران مشتاق باید مدتی منتظر بمانند تا استخرهای استیکینگ شبکه اصلی Shelley، جهت واگذاری ADA به آنها نمایان شوند.

 

برای اپراتورهای استخرهای استیکینگ که در شبکه تست‌ نت شرکت کرده‌اند، روند ثبت نام به راحتی انجام می‌شود؛ اما کسانی که قصد دارند سهام خود را واگذار نمایند، باید به یاد داشته باشند که استخرهای استیکینگ جدید در زمان‌های مختلف در بلاکچین قابل مشاهده خواهد بود؛ بنابراین اگر در شبکه آزمایشی پاداشی از استخر دریافت کرده‌اید و هنوز در شبکه اصلی در دسترس نیست، توصیه می‌کنیم بعداً مجددا بررسی کنید. اگر نمی‌دانید استیکینگ ارز دیجیتال چیست، پیشنهاد می‌کنیم مقاله منتشر شده در ارز تودی را در رابطه با این موضوع حتما مطالعه کنید.

برای سپرده گذاری سهام چه کاری باید انجام دهیم؟

Daedalus تنها کیف پولی است که بلافاصله پس از هارد فورک، از تقویض اختیار در استخرهای استیکینگ پشتیبانی می‌کند. اگر از کیف پول Yoroi استفاده کنید، قادر به واگذاری سهام خود از زمان راه‌اندازی آن نخواهید بود. به همین ترتیب، برخی از صرافی‌های رمزارزی ممکن است در آینده توانایی استیکینگ ADA را در کیف پول خود ارایه دهند. بهتر است کاربران آخرین نسخه از Daedalus را قبل از سپرده گذاری دانلود کنند. با نصب آن، کیف پول خود را با بلاک چین همگام‌سازی کرده و ADA خود را در کیف‌ پول مشاهده کنید، سپس می‌توانید روند تفویض سهام خود را آغاز کنید.

همچنین بخوانید:  نقد و بررسی صرافی نوبیتکس

استیکینگ کاردانو yoroi

اگر قبلاً ADA شما در نسخه قدیمی Daedalus ذخیره شده باشد، ممکن است لازم باشد وجوه خود را از کیف پول قدیمی Byron به یک کیف پول فعال شده در شبکه اصلی Shelley منتقل کنید. کاربران باید توجه داشته باشند که برای انجام این انتقال، می‌بایست کارمزد ADA  کمی را پرداخت کنند. بسیاری از اعضای انجمن اطلاعات بیشتری را در مورد روند آزادسازی دارایی از کیف پول Byron به Shelley جویا شده‌اند. در پایین مراحل لازم برای استفاده از کیف پول Byron در آخرین نسخه Daedalus آورده شده:

 1. کیف پول Daedalus دانلود شده خود را باز کنید.
 2. پس از اتمام تأیید بلاکچین توسط Daedalus، از شما خواسته می‌شود که کیف پول Byron خود را به بلاکچین جدید Shelley منتقل کنید.
 3. برای بازیابی کیف‌پول Byron، به کلمات بازیابی کیف‌پول خود نیاز دارید. وقتی از شما خواسته شد، این عبارات را وارد کنید.
 4. اکنون از شما خواسته می‌شود که یک کیف پول Shelley جدید، همراه با یک عبارت بازیابی جدید ایجاد کنید.
 5. برای ایجاد کیف‌پول Shelley، عبارت بازیابی خود را نوشته و آن را تأیید کنید. قبل از بروزرسانی، موجودی و اطلاعات کیف پول، باید با بلاکچین همگام شوند.

مراحل کار با کیف پول استیکینگ کاردانو

لطفا اطمینان حاصل کنید که عبارت بازیابی خود را یادداشت و آن را ذخیره کرده‌اید. ما نمی‌توانیم اهمیت این مرحله را به اندازه کافی تأکید کنیم. شما باید عبارت بازیابی خود را در مکانی مخفی و ایمن نگهداری کنید؛ در نظر داشته باشید هنگامی که کیف‌پول Shelley خود را برای اولین بار همگام‌ سازی می‌کنید، کیف‌ پول باید تاریخچه خود در بلاکچین را به‌روز کند. اگر لحظه‌ای شاهد از بین رفتن وجوه خود یا تغییر دارایی خود شدید وحشت نکنید. آنها هنوز بدون تغییر در بلاکچین حضور دارند؛ همگام‌سازی با آخرین تاریخچه بلاکچین مدت زمان کمی طول می‌کشد.

کیف پول اصلی Daedalus Shelley

هنگامی که ADA شما در کیف پول اصلی Daedalus Shelley قرار گرفت، می‌توانید مراحل تفویض اختیار را شروع کنید. ما مرحله به مرحله این را بررسی می‌کنیم:

 • در سمت چپ کیف پول Daedalus، روی آیکوین این شبکه کلیک کنید. این شما را به مرکز تفویض اختیار هدایت می‌کند.
 • پس از ورود به مرکز تفویض اختیار، لیستی از کیف‌پول‌های خود را مشاهده خواهید کرد. کیف‌پولی را که ADA آن را می‌خواهید به یک استخر استیکینگ اختصاص دهید انتخاب کنید. روی لینک «Delegate» کلیک کنید.
 • اکنون یک کادر شفاف ظاهر می‌شود که مراحل لازم برای تفویض ADA شما را لیست می‌کند. روی گزینه ادامه کلیک کنید.
 • کیف‌پول خود را انتخاب و روی گزینه ادامه کلیک کنید. اکنون باید استخر استیکینگ را انتخاب کنید. در اینجا می‌توانید از لیست استخرهای موجود یکی را انتخاب یا نام استخری مورد نظر را تایپ کنید.
 • پس از انتخاب استخر، باید رمز ورود خود را وارد کنید و برای واگذاری ADA کارمزد اندکی را پرداخت کنید. نگران نباشید! اپراتور استیکینگ، کنترلی بر وجوه شما ندارد و شما همواره ADA خود را حفظ می‌کنید.
 • در پایان پیامی دریافت می‌کنید که به شما بابت واگذاری سهام خود تبریک می‌گوید. شما باید جهت بروزرسانی تنظیمات استیکینگ در بلاکچین کاردانو خود، دو دوره منتظر بماند.
همچنین بخوانید:  چگونه ریسک سبد سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهیم؟

به یاد داشته باشید که شما می‌توانید چندین آدرس کیف‌پول در Daedalus ایجاد کرده و ADA خود را به استخرهای استیکینگ مختلف اختصاص دهید. درصورت نیاز، تمام مراحل بالا را برای هر کیف‌پول باید جداگانه انجام دهید. پاداش استیکینگ شما پس از چند دوره محاسبه می‌شود، هرچند به وضعیت شبکه و نوع استخر انتخابی شما هم بستگی دارد. ما در ادامه پاداش‌ها را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

چه پاداشی می‌توانیم از استیکینگ آدا کسب کنیم؟

تفویض اختیار، به ما پاداشی درقالب استیکینگ آدا ADA می‌دهد؛ اما مقدار واقعی دریافتی، براساس عوامل مختلفی تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال، تفویض اختیار به استخری که مقدار نسبتاً کمی ADA در آن سپرده شده باشد، یا جایی که اپراتور استخر درصد پاداش متوسطی را تعیین کرده باشد، با مرور زمان پاداش کمتری را به همراه خواهد داشت.

 

بنابراین ممکن است پاداش‌ها براساس استخرها تغییر کنند و همچنین تغییر در پارامترهای شبکه نیز می‌تواند بر پاداش‌ها تأثیر بگذارد. اگر می‌خواهید تخمین بزنید که چه مقدار ADA می‌توانید در قالب پاداش بدست آورید، توصیه می‌کنیم از ماشین حساب استیکینگ Cardano.org استفاده نمایید.

چه زمانی پاداش خود را دریافت می‌کنیم؟

اگر ADA خود را در دوره اول تفویض کنید، استخر مربوطه از ۲ دوره بعد می‌تواند بلاک جدید ایجادکند. بنابر این شما پس از دو دوره، پاداش دریافت خواهید کرد؛ ما می‌دانیم که هر دوره دقیقا پنج روز است. بنابراین پس از ۲۰ روز پاداش‌های استیکینگ خود را دریافت خواهید کرد. بنابراین، اگر در این مدت پاداش استیکینگ شما در کیف پول Daedalus ظاهر نشد، نیازی به وحشت نیست، این کاملا طبیعی است.

کارمزد استخر استیکینگ آدا

اپراتورهای استخر استیکینگ یک لیست طولانی از هزینه‌های جاری مرتبط با برقراری، حفظ و مارکتینگ استخر استیکینگ خود دارند. (مانند هزینه‌های اجرای سرور، وبسایت میزبان و …) به طور طبیعی یک اپراتور استخر استیکینگ برای انجام تمامی این کارها، علاوه بر محاسبه هزینه و زمان، بخشی از پاداش را هم برای خود لحاظ می‌کند؛ درصد پاداش اسلات که اپراتور استخر استیکینگ لحاظ می‌کند به‌عنوان کارمزد استخر شناخته می‌شود. سایر پاداش‌های اسلات لیدر، بر اساس سهم خود در بین نمایندگان استخر استیکینگ توزیع می‌شوند (میزان ADA سپرده‌گذاری شده آنها در استخر)

همچنین بخوانید:  ضرر در ارز دیجیتال | چگونه در ارز دیجیتال ضرر نکنیم؟

 

اپراتورهای استخر می‌توانند در خصوص پاداش استیکینگ آدا استخر خود، از ۱ تا ۱۰۰٪ تصمیم گیرنده باشند. ممکن است انتخاب استخری با کمترین کارمزد جهت به حداکثر رساندن پاداش تفویض اختیار، امری وسوسه انگیز باشد؛ اما این همواره انتخاب درستی نیست.

غالباً استخرهای با کیفیت بالا (آنهایی که بالاترین میزان مقبولیت و اطمینان را دارند) ADA بیشتری در آنها سپرده می‌شود و اکثر اوقات به عنوان اسلات لیدر انتخاب می‌گردند؛ بنابراین ممکن است علی‌رغم کارمزد های بالا، برای افراد پاداش بیشتری به همراه داشته باشند. در نهایت،‌ این به هولدرهای ADA بستگی دارد که از کدام استخر استیکینگ استفاده کنند؛ اما هنگام انتخاب این بخش، همواره به خاطر داشته باشید که کارمزدهای پایین‌تر صرفا به معنای پاداش‌های بالاتر نیست.

نظارت بر پاداش شما

پس از پیوستن به یک استخر و گذراندن چهار دوره، دریافت پاداش استیکینگ آدا  ADA شروع خواهد شد. برای مشاهده آن در کیف‌پول Daedalus خود روی آیکون شبکه در سمت چپ کلیک کنید. اکنون زبانه‌ای به نام «Rewards» را خواهید دید. با کلیک بر روی این نوار، خلاصه‌ای از پاداش خود را از تمام استخرهای مختلف استیکینگ مشاهده می‌کنید. شما می‌توانید این اطلاعات را به عنوان یک فایل CSV ذخیره و مجددا مشاهده کنید.

حذف یا استفاده مجدد از ADA در استخر استیکینگ

ممکن است زمانی بخواهید ADA خود را به منظور دستیابی به سودهای بهتر و یا استفاده در مواردی دیگر، از یک استخر استیکینگ حذف نمایید. همانطور که به طور خلاصه در مورد آن بحث کردیم، ADA که به یک استخر تفویض می‌شود، کماکان متعلق به شماست و شما کنترل کامل وجوه خود را حفظ می‌کنید.

آموزش استیکینگ کاردانو

برای استفاده مجدد از سهام خود، کافی است کیف‌پول خود را باز کرده و به قسمت تفویض بروید. در لیست کیف پول های ارز دیجیتال که متعلق به شماست، کیف‌پول مورد نظر را پیدا کنید. در سمت راست، گزینه‌ای برای «تفویض مجدد» از ADA شما وجود دارد، این گزینه را انتخاب کنید.

اکنون همان پروسه‌ای را که برای اتصال اولین بار به یک استخر استیکینگ آدا انجام می‌دهید را دنبال کنید. به یاد داشته باشید این فرآیند دو دوره برای بروزرسانی تنظیمات استیکینگ و دو دوره قبل از شروع دریافت پاداش زمان می‌برد. به این ترتیب؛ برای حذف ADA از استخر استیکینگ، به سادگی باید ADA را از کیف‌پول خود به آدرس کیف پول جدید ارسال کنید. از آنجا که ADA هرگز از کیف‌پول شما خارج نمی‌شود، این فرآیند به سادگی ارسال یک تراکنش عادی خواهد بود.

 

سوالات متداول

حداقل میزان رمزارز آدا برای استیکینگ چقدر است؟

کمترین تعداد ADA که می‌توانید با آن استیکینگ آدا را شروع کنید، ۵ است.

ریسک استیکینگ کاردانو چقدر است؟

توجه داشته باشید هر زمانی که اراده کنید می‌توانید رمز ارز خود را از کیف پولتان خارج کنید و از طرف دیگر، با نگهداری رمز ارز خود در کیف پول های مطمئن مثل اکسودوس، ایمنی کوین‌های شما تضمین خواهد شد.

 

منبع : arztoday.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا